Aicinājums uzņemt Latvijā bēgļus no Grieķijas salām

2020. gada septembris. 

2020. gada 17. septembrī, astoņas nevalstiskās organizācijas pēc kustības “Gribu palīdzēt bēgļiem” iniciatīvas nosūtīja iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam vēstuli ar aicinājumu uzņemt Latvijā patvēruma meklētājus no Grieķijas salām, norādot, ka ir gatavas turpināt savu darbu, lai palīdzētu ar šo personu uzņemšanu un iekļaušanos Latvijā.

Vēstulē atsaucāmies arī uz Urzulas von der Leienas uzrunu par stāvokli Eiropas Savienībā 2020. gada 16. septembrī, kur viņa aicina visas dalībvalstis pielikt roku patvēruma situācijas risināšanā.

2020. gada 20. septembrī visā Eiropas Savienībā notika protesti, prasot Eiropas Savienības dalībvalstīm uzņemt patvēruma meklētājus no Grieķijas salām. Latvijā akcija notika Brīvības pieminekļa laukumā, Rīgā. To rīkoja kustība “Gribu palīdzēt bēgļiem”, jaunatnes organizācija “Protests” un biedrība “Europeans for Humanity”.

Uguns izpostīja Morijas nometni Lesbas salā Grieķijā 2020. gada septembrī, atstājot 13 000 patvēruma meklētāju bez pajumtes un nereti arī pārtikas un ūdens. Papildu risku cilvēku veselībai un dzīvībai radīja arī Covid-19 pandēmija. Šīs ugunsnelaimes sekas ir Eiropas patvēruma politikas rezultāts, radot situāciju, kad patvēruma meklētāji ilgstoši mitinās pārapdzīvotās nometnēs sadzīvei nepiemērotos apstākļos. Eiropas Savienībai jārīkojas kopīgi, risinot šo situāciju un nodrošinot patvēruma meklētājus ar drošu pajumti un cilvēcīgiem apstākļiem. Nometnes ir tikai īstermiņa risinājums.

Līdz šim no Latvijas puses attieksme pret patvēruma meklētāju uzņemšanu ir bijusi negatīva. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens paziņoja, ka noraida iespēju Latvijai uzņemt patvēruma meklētājus no Grieķijas. Šāda pozīcija ir nepieļaujama.

Latvijas pilsoņi nu jau pirms 17 gadiem nobalsoja par dalību Eiropas Savienībā. Esam baudījuši priekšrocības, ko mums sniedz šī dalība. Vienlaikus uzskatām, ka Latvija ir gatava un var uzņemties vairāk atbildības kopīgu izaicinājumu risināšanā, izrādīt solidaritāti ar citām Eiropa Savienības dalībvalstīm un atbalstu vispārējai cilvēcībai.

Fotogrāfijas no pasākumu pieejamas šeit – https://www.apollo.lv/7066768/protesta-pie-brivibas-pieminekla-aicina-uznemt-patveruma-mekletajus-no-griekijas-salam?fbclid=IwAR22eTwQIzMWwpwiYr_z6yRN6jhdtT7cD5tRm9gKyIS1TZ3QOFWsYpC6HkY

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: