“Dzīvā bibliotēka” ar rīdziniekiem, patvēruma meklētājiem un bēgļiem

2017. gada marts – novembris.

Stāsti ir iepazīstināšanas, paskaidrošanas un saziņas rīks. Ne visus stāstus ir iespējams atrast grāmatās. Nereti visinteresantākie stāsti ir līdzcilvēkiem, un daudzus no tiem varēja uzzināt “Gribu palīdzēt bēgļiem” Dzīvajā bibliotēkā. Divu gadu laikā notika 11 pasākumi, kuros ar saviem stāstiem dalījās cilvēki no visdažādākajām pasaules vietām, ar šīm sarunām nojaucot mākslīgi uzcelto barjeru starp “mēs” un “viņi” un palīdzot saredzēt kopīgo un vispārcilvēcisko.

Dzīvā bibliotēka deva iespēju izskanēt dzīvesstāstiem — par ceļu, par būšanu kustībā, par cerību. Neatkarīgi no tā, vai cilvēks atstājis savu izcelsmes valsti brīvprātīgi vai arī tam piespiedu kārtā nācies doties prom, ceļā un jaunajā dzīves vietā ir sastopami neskaitāmi izaicinājumi. Ko Tev nācies upurēt, lai varētu veikt šo ceļojumu? Kā no jauna izveidot savu dzīvi nepazīstamā valstī? Kā Tu pielāgo savus sapņus jaunajai videi? Kāds ēdiens Tev visvairāk pietrūkst? Kuras ir dīvainākās latviešu īpašības? Runātāji no dažādām valstīm — Gambijas, Eritrejas, Irākas, Sīrijas, Afganistānas, Turcijas, Krievijas, Vācijas, Kanādas, Taivānas un Latvijas — dalījās ar savām atbildēm uz šiem un citiem jautājumiem. Skanēja dažādas valodas, intonācijas, smiekli un izsaucieni, un jautājumi nebeidza izskanēt pat pauzēs. Ikviens vēlējās uzzināt vairāk, un, iespējams, tieši tāpēc vairāki apmeklētāji piedalījās vairākos Dzīvās bibliotēkas pasākumos.

Uzskatām, ka iespēja personīgi sastapt patvēruma meklētājus un bēgļus draudzīgā atmosfērā, apspriežot tēmas par ikdienas dzīvi vai veikto ceļu nedrošos vai kara apstākļos, veicina izpratni par cilvēku dažādajām pieredzēm un var palīdzēt pašam noformulēt savu nostāju, neskatoties uz plaši izplatītajiem aizspriedumiem.

Dzīvās bibliotēkas pasākumu noslēgumā notika kopīga saruna, kurā ikvienam apmeklētājam bija iespēja dalīties ar gūtajiem iespaidiem un sajūtām. Izskanējušās atbildes liecināja, ka Dzīvās bibliotēkas radīja iekļaujošu un atvērtu vidi visiem.

Pasākumi norisinājās Kaņepes Kultūras centra atbalstu. 2017.gadā 8 no tiem līdzfinansēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programma.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: