Par Lietuvas Robežas aizsardzības likuma grozījumiem

Lietuvas parlaments 25. aprīlī pieņēma grozījumus Valsts robežas aizsardzības likumā,
paredzot iespēju ārkārtas situācijā, kas ieviesta liela robežšķērsotāju skaita pieauguma dēļ, atgrūst no valsts robežas cilvēkus, kas to šķērsojuši nelikumīgi. Grozījumi arī nosaka, ka Lietuvas civiliedzīvotāji varēs kļūt par valsts apmaksātiem Lietuvas robežsardzes “atbalstītājiem” un pielietot likumā noteiktos vardarbīgos mērus pret robežšķērsotājiem. Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” skata šo kā bīstamu virzību uz būtisku patvēruma tiesību ierobežošanu, legalizējot atgrūšanu (angl. pushbacks) un veicinot paramilitāru funkciju ieviešanu robežas aizsardzībā. Atgādinām, ka nelikumīga robežas šķērsošana neatceļ cilvēku tiesības pieteikties patvērumam un ka robežšķērsotāju atgrūšana ir pretrunā ar ES likumiem un starptautiskām normām.
“Gribu palīdzēt bēgļiem” kopā ar citu valstu NVO un pētniekiem aicināja Lietuvas parlamentu neapstiprināt šos grozījumus un atbalstīs arī rosinājumu Lietuvas prezidentam Gitanam Nausēdam tos neizsludināt. Aizstāvēsim patvēruma meklētāju tiesības!

Šis materiāls ir sagatavots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu EEZ un Norvēģijas grantu programmā “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par materiāla saturu atbild biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: