Kas sagaida ukraiņu bērnus 2024./2025. mācību gadā Latvijā?

Jau pēc dažiem mēnešiem sāksies nākamais (2024./2025.) mācību gads, un tūkstošiem bērnu no Ukrainas dažādās Latvijas mācību iestādēs gan uzsāks, gan turpinās mācību gaitas. Dažiem no viņiem tas būs pirmais, dažiem otrais, bet kādam varbūt jau ceturtais mācību gads Latvijā.

Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas priekšlikumu grozījumiem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā (https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/bf265803-3a8c-4f51-a068-adeeea37aff2) obligātās izglītības vecumu sasniegušiem nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājam būs pienākums uzsākt pirmsskolas izglītības programmas vai vispārējās pamatizglītības programmas apguvi Latvijā reģistrētā izglītības iestādē.

Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” un citas nevalstiskās organizācijas jau ilgstoši aicina pievērst daudz vairāk uzmanības Ukrainas bērnu integrācijas jautājumiem, tajā skaitā Latvijas mācību iestādēs. Ņemot vērā plānotos grozījumus likumā, uzskatām, ka ir nekavējoties jāsniedz atbildes uz šādiem jautājumiem:

  • Kādas iekļaujošas aktivitātes tiek plānotas Ukrainas bērniem no nākamā mācību gada?
  • Kādā veidā notiek skolu un skolotāju sagatavošanās liela apjoma Ukrainas bērnu pieaugumam Latvijas mācību iestādēs?
  • Vai un kā plānots piesaistīt papildu skolotāju palīgus Latvijas mācību iestādēs darbam ar Ukrainas bērniem?
  • Kad un kādas komunikācijas aktivitātes plānotas, lai uzrunātu vecākus, kuru bērni obligātajā izglītības vecumā neapmeklē Latvijas mācību iestādes.
  • Kā tiks informētas Ukrainas ģimenes par pieejamajām individuālo mācību piederumu pakām un citu atbalstu mācību procesam?
  • Kur ir pieejama informācija par Ukrainas bērniem plānotajām neformālās izglītības aktivitātēm un nometnēm katrā pašvaldībā? Kurās pašvaldībās tās norisināsies?
  • Vai un kurās skolās ir pieejamas fakultatīvas ukraiņu valodas un kultūras nodarbības?

Īpašu uzmanību aicinām pievērst jau 2022. gadā publicētajiem Ukrainas Izglītības un zinātnes ministrijas padomiem vecākiem attiecībā uz izglītību (https://refugee-ed.sqe.gov.ua/to-the-parents-of-children-who-were-forced-to-leave-ukraine/?q=q-1), tostarp atsaucoties uz socializācijas jautājumu,  kā arī informācijai par īpašu tiešsaistes programmu Ukrainas bērniem, kuri mācās vietējās skolās uzņemošajās valstīs (https://minre.gov.ua/en/2023/10/05/children-living-outside-of-ukraine-have-the-opportunity-to-study-ukrainian-studies-online-here-is-a-list-of-schools-that-offer-these-courses/
https://mon.gov.ua/ua/news/uchnivstvo-za-kordonom-zmozhe-distancijno-vivchati-ukrayinskij-komponent-osvitnih-program-zatverdzheno-nakaz).

Biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” iepriekš sagatavotās vēstules Izglītības un zinātnes ministrijai, izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai un Saeimas komisijām pieejamas zemāk.

UNHCR Izglītības politikas kopsavilkums “Pārtraukums izglītības apguvē: mācību šķēršļu novēršana bēgļu bērniem un jauniešiem no Ukrainas – problēmas un ieteikumi” (Septembris, 2023), kurā apskatīti Ukrainas bērnu izglītošanas izaicinājumi un ieteikumi uzņemošajām Eiropas valstīm.

Scroll to Top