Baltkrievijas robežas krīzē sniegtā palīdzība – kustība “Gribu palīdzēt bēgļiem” kā humanitārās palīdzības koordinators

Biedrība “Gribu palīdzēt bēgļiem” (turpmāk – GPB) kopš krīzes sākuma 2021.gada vasarā ir aktīvi darbojusies kā humanitārās palīdzības organizators sadarbībā ar citām nevaldības sektora organizācijām*.

Šāda situācija un cilvēku pieplūdums uz Latvijas-Baltkrievijas robežas bija negaidīts gan valstij, gan NVO sektoram. Tieši tādēļ GPB iesaistītajiem brīvprātīgajiem un mentoriem nācās ātri pielāgoties, adresējot radušos izaicinājumus, piemēram, personu pamatvajadzību nodrošināšanu lauka aptākļos ārkārtas situācijā.

Pirmkārt, mūsu kustība ar ziedotāju un Valsts robežsardzes palīdzību, sniedza palīdzību ar loģistiku – tika nodrošināts silts ēdiens un sausās pārtikas piegāde personām, kuras atradās robežas teritorijā. Šobrīd cilvēki tiek atturēti no ienākšanas Latvijā, tādēļ GPB šobrīd atbalsta robežsardzi ar higiēnas precēm un sadarbībā ar citām organizācijām – arī laikapstākļiem atbilstošu apģērbu. Krīzes sākumposmā PMIC “Mucenieki” strauji pieauga arī patvēruma meklētāju skaits, tādēļ kopā ar kustību GPB atbalstījām valsti ar brīvprātīgo darbu pie ēdiena izdales centra iemītniekiem.

Šobrīd sadarbojamies arī ar aizturēto ārzemnieku centriem Muceniekos un Daugavpilī, kur atbalstām personas ar apģērbu un apaviem, higiēnas precēm zīdaiņiem, kā arī ar gardiem našķiem bērniem. Šobrīd esam pieņēmuši darbā personu, kurš runā kurdu valodas dialektos, un tādejādi varam atbalstīt personas ar piekļuvi juridiskiem pakalpojumiem, kā arī saziņā ar nepieciešamajām institūcijām.

Kopā ar nodibinājumu “Make Room Europe” un domnīcu PROVIDUS kopš 2021.gada septembra piedalamies Iekšlietu ministrijas izveidotā Operatīvās vadības centra sanāksmēs saistībā ar ārkārtējo situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, kur reizi nedēļā dzirdam apkopojumu par situācijas aktualitātēm un atbalstām valsti savu iespēju robežās, kā arī runājam par aktuāliem cilvēktiesību jautājumiem.

Pieaugot migrācijas plūsmai, arī Latvijai nepieciešams strādāt pie integrācijas sistēmas attīstības un nostiprināšanas, kā arī izveidot iestrādnes ārkārtas situācijām, kas saistās ar straujiem patvēruma meklētāju skaita pieaugumiem.

Materiāls ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #NVOFonds2021

*Latvijas Sarkanais krusts, Droša Māja, Caritas, Make Room, Providus, Trepes, Latvijas Cilvēktiesību centrs, Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: